KÖRNYEZETVÉDELMI KÉRDÉSEK BEVONÁSA A JÁRMŰ TERVEZÉSÉTŐL ANNAK ÚJRAHASZNOSÍTÁSÁIG
A Citroën csapatában dolgozók mindent megtesznek azért, hogy a Citroën gépjárművek (a tervezéstől az újrahasznosításukig) minél kisebb kárt tegyenek a környezetben. A cél tehát a fogyasztás és a széndioxid és egyéb szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentése, a természetes erőforrások ésszerű felhasználása és a jobb újrahasznosíthatóság.
A környezet védelme érdekében a Citroën vállalja, hogy:
- már a termékek és a szolgáltatások tervezésétől kezdve figyelembe veszi a környezetvédelmi szempontokat,
- a körkörös gazdaság elveit alkalmazza az alapanyagok újrahasznosítása és újrafeldolgozása által.
TERVEZÉS
GYÁRTÁS
VEVŐSZOLGÁLAT
Annak érdekében, hogy a márkakereskedések és a szervizek maguk is erőfeszítéseket tegyenek jobb hulladékgazdálkodásuk érdekében, a Citroën a hulladék szelektálását és újrahasznosítását elősegítő intézkedéseket vezet be.
ÚJRAFELDOLGOZÁS
A Citroën hálózat immár több mint tizenöt éve gondoskodik arról, hogy a használaton kívüli gépjárművek összegyűjtése és feldolgozása a környezetvédelmi szempontoknak megfelelően történjen. Az újrahasznosítás 7 lépésben történik.
1. LÉPÉS : VISSZAVÉTEL
Az elhasználódott gépjármű utolsó tulajdonosa eljuttatja autóját a hivatalos gyűjtőhelyre. Az átvevő cég a jármű átvizsgálását követően bontási átvételi igazolást állít ki.
2. LÉPÉS : ELŐKEZELÉS ÉS SZENNYEZÉSMENTESTÉS
Elsőként eltávolítják az akkumulátort és a gumikat. Azután hatástalanítják a légzsákokat. Majd eltávolítják a maradék üzemanyagot és minden egyéb folyadékot: a motorolajat, a váltóolajat, a fékfolyadékot és a légkondicionáló berendezés hűtőközegét. Ezek a szennyező anyagok teljes mértékben újrahasznosításra kerülnek az erre kijelölt helyen.
3.LÉPÉS : BONTÁS
A következő lépésben a mechanikus részeket, a karosszériaelemeket, az elektromos, illetve elektronikus berendezéseket szerelik ki, hogy használt alkatrészként vagy újragyártott alkatrészek alapjaként használják fel azokat újra. Amennyiben gazdaságilag megéri, az olyan anyagokat, mint a műanyag és az üveg, az újrahasznosítás érdekében szintén kiszerelik.
4.LÉPÉS : TÁROLÁS
A környezetre káros anyagokat összegyűjtik, és a hulladék átvételére, illetve megsemmisítésére specializálódott cégeknek adják át.
5.LÉPÉS : APRÍTÁS
Az előkezelt hulladékot az aprítóba juttatják, ami a leselejtezendő gépjárművet pár centiméteres apró darabokra vágja, és szétválogatja a vastartalmú fémek (acél) visszanyerése érdekében.
6.LÉPÉS : APRÍTÁS UTÁNI VÁLOGATÁS
Az aprítás után visszamaradt anyagokat különböző technológiákkal (mágnesezés, örvényáramok, úsztatás) szétválogatják, hogy másodlagos nyersanyagként felhasználható anyagdarabokat nyerjenek ki belőlük.
7.LÉPÉS : ÚJRAHASZNOSÍTÁS, VISSZENYERÉS ÉS HULLADÉKLERAKÁS
Az aprítóból kikerült és szétválogatott anyagdarabok újrafelhasználhatóak (pl. a fémek az acélgyárakban/fémiparban, egyes műanyagok a műanyagiparban), illetve újrahasznosíthatóak (cementiparban, városi kazánházakban, villanyerőművekben, stb.). Ez az eljárás lehetővé teszi a gépjármű 95%-os újrahasznosítását, és jelentősen csökkenti a megmaradó, lerakásra kerülő hulladék mennyiségét.
GONDOSKODJON CITROËN GÉPJÁRMŰVE ÚJRAHASZNOSÍTÁSÁRÓL A környezet védelme mindig fontos volt számunkra. Ma már az elhasználódott gépjárművek újrafeldolgozása jogszabályban rögzített kötelezettség.
Ennek megfelelően minden elhasználódott Citroën gépjárművet térítésmentesen át kell venni utolsó tulajdonosától, természetesen meghatározott feltételek mellett.
Annak érdekében, hogy az ön járművének újrafeldolgozása a lehető legkisebb környezeti terheléssel járjon, független szakértőket bíztunk meg. Ez utóbbiak ellenőrzik, hogy a járművek leadása a hatályos jogszabálynak megfelelően történt-e. Ők igazolják azt is, hogy partnereink betartják-e jogszabályi kötelezettségeiket az újrahasznosítás terén. Ez azt jelenti, hogy minden, a járművek piacra történő be- illetve kilépésével kapcsolatos folyamatnak és dokumentumnak meg kell felelnie a Citroën márka előírásainak.
Ez utóbbi beszállító partnereinkre is igaz, ami segíti a különböző gépjárműrészek és alkatrészek elemzését is későbbi újrafeldolgozásuk, illetve újrahasznosításuk szempontjából.
A fenntarthatóság feltételei a tervezés során a következők:
Fejlesztés
Gyártás
Használat
Visszavétel
A 80/2023. (II.14.) Kormányrendelet rendelkezéseinek megfelelően a C Automobil Import Kft. kapcsolatba lépett a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel, mint kijelölt koncessziós társasággal. 2023.07.01-kezdődően a hulladékká vált gépjárművek környezettudatos és a jogszabályi előírásoknak megfelelő kezelését és hasznosítását a koncessziós társaság végzi. Bővebb információt az alábbi hivatkozásokon talál: